Το 1ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς σε συνεργασία με το Περιφερειακό Τμήμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Λιβαδειάς, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών, τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022 στο χώρο του Σχολείου.
Πρόκειται για ένα κύκλο εκπαιδευτικών σεμιναρίων παροχής Πρώτων Βοηθειών με Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και χρήση αυτόματου εξωτερικού Απινιδωτή, καθαρισμό τραύματος, αντιμετώπιση αιμορραγίας, επιληψίας, πνιγμονής, διάρκειας 2 ωρών με σκοπό να εφοδιαστούν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου με τις απαραίτητες γνώσεις που σε μια ώρα ανάγκης, μπορούν να σώσουν ανθρώπινες ζωές.
Το σεμινάριο περιελάμβανε θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση από πιστοποιημένους εκπαιδευτές.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Πρόεδρο κ. Άγγελική Μπίνιου του Περιφερειακού Τμήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Λιβαδειάς  , για το έργο που παράγει στην πόλη μας και την εκπαιδεύτρια κ. Αλεξανδρή Ελένη καθώς επίσης και την ομάδα εθελοντών του Ε.Ε.Σ. για το χρόνο που αφιέρωσαν αφιλοκερδώς παρέχοντας τις γνώσεις τους σε εμάς.